22 Mart 2010 Pazartesi

All Of Me

Gülda’nın “Biz de kendi listemizi yapalım” dediği anın coşkusu ile aklıma gelen ilk 10 şarkı listemi bir çırpıda yapmıştım. Tabii şimdi yaptığım listeye bakınca 10 değil 18 şarkı var (bir ara saymayı öğreneceğim) ve bazı şarkılar ise sakin kafa ile düşününce yer almamış. İlk yaptığım listeyi daha sonra açıklayacağım ama listenin ikinci parçası bu yazının konusunu oluşturuyor: ALL OF ME.All of Me’yi ben Billie Holiday’den dinledim ilk defa ve sonra Ender ile benim yola çıktığımız her seferinde arabada çalan şarkımız oldu. İstisnasız her seferinde…Fazla romantik olmayan, böyle şeylerden sıkılan ve hemen alay ederek savunma mekanizmalarını harekete geçiren ve sevdiğini neredeyse tüm toplumumuza şamil olmuş garip usullerle gösteren insanlardan biri olarak benim için bu şarkı aslında Ender’e ifade edemediğim duyguların ifadesidir.

Bu şarkı Uludağ’a tırmanan kıvrımlı ve karlarla kaplı yollarda her şeyin üzerine çekili bulunan kardan örtünün altında bizim de sessizliğin sesinin yanında üst üste dinlediğimiz yegane şarkılardan biridir ve bu nedenle de benim için bu listededir.


all of me...
why not take all of me
can't you see...
i'm no good without youtake my lips.....
i want to lose them
take my arms....
i'll never use them
your goodbye...
left me with eyes that cry
how can i....
go on dear without you
you took the part....
that once was my heart
so why not take all of me
all of me...
now please take all of me
can't you see...
i'm no good without you
take my lips.....
i'd rather lose them
take these arms....
i'll never, never, never, ever use them
your goodbye...
left me with eyes that cry
how can i....go on dear without you..
you took that part....
what once was my heart
so why not take all of me
baby please take all of me

Gerald Marks ve Seymour Simons tarafından yaratılmış olan bu şarkı ilk defa Belle Baker tarafından radyoda 1931 yılında icra edilmiştir. Şarkı yazarları Baker’a şarkıyı bir de Motor City’nin ünlü Fischer Tiyatrosu’nda söylemesini teklif etmişler ve o dönemde eşini kaybetmiş olan Belle Baker bu olayın ve sözlerin de etkisi ile şarkıyı icra ettiği süre boyunca ağlama krizine tutulmuştur. Bu durumu hemen olaya çeviren basın sayesinde çok geçmeden şarkı hit olmuştur.All of Me daha sonra 1932 yılında Fox Stüdyolarınca yapılan Careless Lady adlı bir komedi filminde yer almıştır. Bu şarkı filmden sonra bir daha İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki bir zamana kadar büyük bir ölçüde unutulmuş ancak Frank Sinatra şarkıyı 1948’de seslendirmiş ve tekrar bir hit haline getirmiştir.All of Me ,

Meet Danny Wilson (1952, Frank Sinatra)
Down Among the Sheltering Palms (1953, Gloria DeHaven)
Jazz on a Summer’s Day (1960, Dinah Washington)
Lady Sings the Blues (1972, Diana Ross, Richard Pryor)All of Me (1984)
Bird
(1988, Charlie Parker, saksafon; Monty Alexander, piyano; Ray Brown, bas; John Guerin, davul)Sweet and Lowdown (1999, Carol Woods, Howard Alden, Bucky Pizzarelli, Kelly Friesen, Ken Peplowski, Ted Sommer)
Swing! (1999, Ann Hampton Calloway, Everett Bradley) adlı filmlerde yer almıştır.

Yukarıda da ifade ettiğim gibi, ben bu şarkıyı Billie Holiday’den dinlemeyi seviyorum çünkü sesinde ve yorumunda o an gelip sevgilisi canını alsa bir vurduymazlık, bir umursamazlık ve teslimiyet duygusunu çok iyi verdiğini düşünürüm. Ancak Dinah Washington’ın yorumunu da zevkle dinlediğimi söyleyebilirim.


Dinah Washington-All of Me-1958
Yükleyen redhotjazz. - Video klipler, sanatçı röportajları, konserler ve çok daha fazlası.

Sevgiler,

Billur

Sevdiğimiz caz şarkıları ile ilgili diğer yazıları buradan okuyabilirsiniz

2 yorum:

Gulda dedi ki...

Öğreneceğim mp3’ü video haline getirip bloğa koymayı. Bu yazıdan sonra elzem oldu. All Of Me’nin Dinah Washington’ın yorumuna diyecek tek sözüm yok ama bu şarkıyı Billie Holiday’den dinlediğimde bir başka güzel ve romantik oluyor. Hatta The Best Of Jazz albümünde bu şarkının Jimmy Dorsey’nin yorumunun konulmuş olmasına da şaşırmıştım.

Ayrıca tüm albümde bir tek Billie Holiday şarkısı olmamasına da hatırlarsan 3 vermiştik.

Ayşe dedi ki...

Bana Billy Holiday dendiğinde '' Bye Bye Blackbird '' şarkısı kulağımda hep çınlar.

İkinci paragrafını okuduktan sonra soneleri yapmam farz oldu :))

İlginizi Çekebilir

Related Posts with Thumbnails