8 Eylül 2009 Salı

YAZARINI AŞAN KAHRAMAN SHERLOCK HOLMES ve EN SEVDİĞİM MEVSİM ARALIĞIN TEKLİFİ...

Sherlock Holmes'u tanımayanınız var mı? Peki yazarının adını anında hatırlayan? Bir yarışma programında şahit olduğum; sunucu, önünde ikiye inmiş seçenekten birini seçmekte zorlanan yarışmacıya yardım etmek için soruyor:

Sunucu : - İngiliz, Sir ünvanlı polisiye roman yazarı.
Yarışmacı : - ?????? (sessizlik)
Sunucu : - Dünya çapında ünlü hayali dedektif kahramanı yarattı hani?!....
Yarışmacı, büyük sevinçle bulmuşcasına: SHERLOCK HOLMES ...
Sunucu, bir umut ışığı görmüşcesine : - Tamam onu yaratan yazar.
Yarışmacı anlamaz gözlerle : - SHERLOCK HOLMES işte ?!...

Evet yazarı Sir Arthur Conan Doyle'un ününü elinden çalan hayali meşhur dedektif 6 Ocak 1854 yılında doğmuş. Ününü çalmış çünkü karakter yazarın o kadar önüne çıkmış ki, Sherlock Holmes maceraları dışında tarihi romanlar yazmak isteyen yazar Sherlock Holmes'ü en büyük düşmanı Profesör Moriarity'nin öldürmesini sağlayarak bu çekişmeye son vermek istemiş fakat halkın tepkisi inanılmaz olunca hayali dedektif Doyle tarafından uygun bir şekilde diriltilmiş.Ölüp diriltilen Holmes yaşamış olsaydı (!) bugün 155 yaşında olacaktı. 155 yıldır bitmeyen tükenmeyen ilk 'Kızıl Soruşturma' hikayesi ile başlayan bir macera. En önemli özelliği olayları gözlem yoluyla çözmesi olan Sherlock Holmes'ün asıl yaptığı sormak cevapları birleştirip tutarlı bir bütüne ulaşmak. Amacım Sherlock Holmes'u anlatmak değil uzun uzadıya ... meraklıları benden çok daha iyi bilir mesela kitaplarında adresinin hep Baker Sokak 221B olarak gösterildiğini ve bugün o evin bir müzeye çevrildiğini.Yooo !!!... benim amacım size Sherlock Holmes'un Türkçeye Çevrilen Maceralarından bazılarını,
Kızıl Dosya(Roman)
Dörtlerin İmzası(Roman)
Kızıl Saçlılar Kulübü
Beş Portakal Çekirdeği
Bükük Dudaklı Adam
Mavi Yakut
Sarı Surat
Borsa Katibi
Gloria Scott
Reigate Bulmacası
Baskerviller'in Köpeği(Roman)
Albayın Ölümü
Brook Sokağı Cinayeti
Bisikletteki Takip
Priory Okulu Vakası
Kara Peter Vakası
Charles Augustos Milverton Vakası
Lady Frances Carfex'in Kayboluşu Vakası
Şeytan Ayağı Vakası
Korku Vadisi
Şöhretli Bir Müşteri Macerası
Sussex Vampirinin Serüveni (Gerçi Vampir Maceraları Düşkünü bir arkadaşımızın dikkatini çekebilir ama ...)
Son Görev'i okumanızı tavsiye etmekte değil işin doğrusu. Hayranları meraklıları takip eder, bulur, buluşturur kısaca ne yapıp eder okur bilirim.

İtiraf edeyim bu sefer benim gözüm kitapta değil, 25.Aralık.2009'da Amerika'da (umarım burada da aynı tarihte) vizyona girecek Guy Ritchie'nin yönettiği başrolleri Robert Downey Jr. ve Jude Law'un paylaştığı filminde !!!...Ben isterim, dilerim ki içimizden hiç kimse önceden, eline fırsat geçse dahi, bu filmi izlemese, vizyona girdiğinde,trafikle, soğukla, müdürle, müşteriyle her ne ve kimse ile boğuşmuş ise o gün unutsa, dışarda yağan lapa lapa kara rağmen buluşsak, en güzel yerden 13 adet bilet alsak keyifle salona girsek ve heyecan dolu kitaplarındaki gibi herbirimiz bir Sherlock Holmes karakteri olsak o güzelim mevsim Aralık'ta? Hoş olmaz mı ne dersiniz?


Aycan

4 yorum:

billur dedi ki...

Sevgili Aycan;

Ben varım patlamış mısır ve frigo da yiyip ertesi gün mide ağrısı çekerken nane limonu da birlikte içelim.
Ben Robert Downey Jr'cığım, ona göre !
sevgiler
billur

ayşen dedi ki...

ben de varım ve Aycan sana inanamıyorum,bu aksam bana gelip neler oluyor anlatman gerekiyor,sen de de bir pil durumu var ama:)

Adsız dedi ki...

'' The world is full of obvious things which nobody by any chance ever observes. '' (The Hound of the Baskervilles)

Hani bi sinema salonu varmış küçük gruplar için bence çok güzel olur orayı kapatsak!..

Size diyorum Aycan daha yeni yeni açılmaya başladı!....

Ayşe

Peyman dedi ki...

Ben de varım. Robert Downey Jr'ı büyük ekrandan seyretme fırsatını kaçırmak istemem. Keşke kar yağsa o akşam...Önce frigo yiyip, çocukluk günlerine dönsek, sonra sıcak salep içip, mis gibi tarçın kokusunu duyumsasak...

İlginizi Çekebilir

Related Posts with Thumbnails